• Ploom Lietuva
  • Naujienos
  • Ploom X kaitinamojo tabako įrenginyje įdiegtos HeatFlow ir IntuiTouch technologijos, jų funkcijos ir privalumai

Kur galima ir negalima rūkyti Lietuvoje?

Pastaraisiais metais rūkymo taisyklės Lietuvoje tampa vis griežtesnės – tai lemia Lietuvos įstatymų ir Europos nuostatų griežtinimas. Siekiant išvengti baudų, rūkymo taisyklių aiškumas ir jų laikymasis tampa itin svarbūs tiek gyventojams, tiek verslo atstovams.

Tad kokie rūkymo draudimai galioja Lietuvoje šiuo metu?

Viešosios erdvės

Reglamentuojant rūkymą, skiriamos dvi pagrindinės erdvės: vieša ir privati. Viešosiose erdvėse, tokiose kaip švietimo įstaigos, darbo vietos, transporto priemonės ir viešojo maitinimo įstaigos, įstatymai numato griežtus draudimus, siekiant užtikrinti pasirinkimo galimybę ir sveiką aplinką. 

Ar galima rūkyti viešoje vietoje?

Pagal galiojančius Lietuvos įstatymus, rūkymas lauke, išskyrus galiojančias zonas be dūmų, tokias kaip vaikų žaidimų aikšteles, viešųjų įstaigų teritorijas, lauko kavines, dengtas viešojo transporto stoteles ir kt., nėra draudžiamas.

Tačiau svarbu prisiminti, kad savivaldybių tarybos turi teisę priimti sprendimus dėl rūkymo draudimo viešose erdvėse, tokiose kaip parkai, skverai ar miesto aikštės, tad taisyklės gali skirtis priklausomai nuo savivaldybės. 

Ar galima rūkyti lauko kavinėse?

Vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, rūkymas draudžiamas, išskyrus specialiai pažymėtas vietas. Jeigu nėra rūkymo leidimą ar draudimą pažyminčio lipduko, dėl rūkymo zonos geriausia pasiteirauti aptarnaujančio personalo. 

Ar galima rūkyti kavinėse ir restoranuose?

Rūkymas vidaus patalpose, kuriose valgoma ir geriama, yra griežtai draudžiamas. 

Ar galima rūkyti viešosiose įstaigose?

Pagal įstatymų nuostatas, rūkymas griežtai draudžiamas švietimo įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigose ir socialinių paslaugų įstaigose, kuriuose teikiamos globos ar socialinės priežiūros paslaugos vaikams.

Ar galima rūkyti darbo vietose?

Darbo vietose, esančiose uždarose patalpose, rūkymas yra griežtai draudžiamas. Įmonėse ir organizacijose gali būti įrengtos specialios rūkymo zonos, tačiau jos privalo atitikti griežtus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus reikalavimus.

Rūkymas lauko renginių metų

Lauko renginių, pavyzdžiui, sporto varžybų ar koncertų metu, rūkymas leidžiamas tik specialiai įrengtuose rūkymo zonose. Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad didelėse susibūrimo vietose nebūtų pasyvaus rūkymo poveikio aplinkiniams.

Ar galima rūkyti viešajame transporte?

Viešajame transporte, pvz., autobusų, troleibusų ir traukinių salonuose, galioja griežtas rūkymo draudimas. Išimtis yra taikoma tolimojo susisiekimo traukiniams, kuriuose turi būti numatytos atskiros zonos nerūkantiesiems ir rūkantiesiems.

Ar galima rūkyti Vilniaus, Kauno ar Palangos oro uostuose?

Oro uostose rūkyti draudžiama, išskyrus tam skirtas, paženklintas vietas prie atvykimo ir išvykimo terminalų. Lėktuvų salonuose ir tualetuose bet kokių tabako turinčių gaminių rūkymas yra griežtai draudžiamas. 

Privačios erdvės

Privačiose erdvėse, pavyzdžiui, butuose, namuose bei asmeninėse terasose, leidimas rūkyti dažnai priklauso nuo savininko sprendimo, tačiau bendrosios dalinės nuosavybės atveju taisyklės tampa griežtesnės.

Ar galima rūkyti bute?

Lietuvos teisės aktuose rūkymas individualiuose gyvenamuosiuose pastatuose (butuose, namuose) paprastai nėra griežtai draudžiamas. Sprendimą lemia paties patalpų savininkas arba nuomininkas.

Tačiau, jei pastatas yra bendrosios dalinės nuosavybės objektas, taisyklės tampa sudėtingesnės – jei bent vienas iš gyventojų prieštarauja rūkymui, reikia gerbti bendruomenės nuomonę. Jeigu pasirenkama rūkyti uždarose patalpose, svarbu užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kaimynų patalpas.

Ar galima rūkyti balkonuose, terasose ir lodžijose?

Nors balkonuose, terasose ar lodžijose rūkymo draudimo teisiškai nėra numatyta, daugiabučių namuose situacija gali būti kitokia. Remiantis įstatymų nuostatomis, jei bent vienas gyventojas prieštarauja rūkymui šiose erdvėse, rūkymas turi būti ribojamas. Tai reiškia, kad asmenys, gyvenantys bendrosios dalinės nuosavybės būstuose, turėtų suderinti savo veiksmus su kaimynų pageidavimais. 

Ar taikomos taisyklės bendro naudojimo patalpoms?

Bendro naudojimo erdvėms, tokioms kaip laiptinės, koridoriai ar bendri kiemai, įstatymuose numatyta griežtesnė tvarka – rūkymas tokiose vietose yra draudžiamas, kad tabako dūmai netrikdytų visų daugiabučio gyventojų ramybės. Todėl, net jei individualiai gyvenamose patalpose rūkymo sprendimą priima savininkas, bendrose erdvėse būtina laikytis draudimo.

Kokios yra rūkymo taisyklės viešbučiuose?

Daugelis viešbučių taiko rūkymo draudimą tam neskirtose patalpose, pavyzdžiui, kambariuose, tualetuose ar bendro naudojimo patalpose. Rūkymas leidžiamas tik specialiai tam pritaikytose vietose. Jeigu nepastebėjote ženklų draudžiančių rūkyti, geriausia apie rūkymo galimybę pasiteirauti personalo.

Ar galima rūkyti automobilyje?

Nuosavame automobilyje sprendimą dėl rūkymo salone priima jo savininkas, tačiau svarbu paminėti, kad rūkymas yra draudžiamas vairuojant ir už tai gresia bauda. Kitais atvejais, rūkymas nuosavame automobilyje nėra draudžiamas, išskyrus atvejus, kai transporto priemonių salonuose yra nepilnamečių vaikų ar nėščių moterų.

Nuomojamuose automobiliuose rūkymas dažniausiai yra draudžiamas, tačiau svarbu susipažinti su trumpalaikės arba ilgalaikės nuomos taisyklėmis. 

Ar rūkymo draudimai taikomi ir kaitinamojo tabako gaminiams?

Šiuo metu Lietuvos įstatymuose nėra aiškios diferenciacijos tarp tradicinių cigarečių, sukamojo tabako ir kaitinamųjų tabako įrenginių vartojimo. I-1143 Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 straipsnyje nustatytas tabako gaminių vartojimo ribojimas taikomas visiems tabako turintiems gaminiams.

Vis dėlto, kai kuriose lauko ar privačiose erdvėse, kur nėra griežtų apribojimų, kaitinamojo tabako vartojimas gali būti leidžiamas – svarbu atkreipti dėmesį į ženklus arba pasiteirauti personalo. 

Svarbu atsižvelgti į naujausius įstatymo pakeitimus

Lietuvoje rūkymo taisyklės ir draudimai nuolat kinta, tad siekiant išvengti baudos, svarbu atsižvelgti į naujausius įstatymo pakeitimus ir įsigaliojančius draudimus. Įstaigų atstovai turėtų užtikrinti, jog jų patalpose būtų aiškiai nurodyta, kur galima, o kur negalima rūkyti, taip apsaugant darbuotojus ir klientus nuo pasyvaus rūkymo poveikio.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tiek privačios, tiek viešosios erdvės, kurioms nėra taikomi įstatymų apribojimai, gali turėti savitas taisykles, kurios gali skirtis priklausomai nuo savivaldybių ar pastato administracijos sprendimų. Be to, išimtys gali būti taikomos ir kaitinamojo tabako įrenginiams, todėl siekiant laikytis taisyklių ir teisės aktų nustatytos tvarkos, rekomenduojama dėl kaitinamojo tabako įrenginių naudojimo ieškoti papildomos informacijos.

Šie produktai nėra nerizikingi ir gali sukelti priklausomybę. Skirta tik suaugusiesiems.

Ar jums jau yra 18 metų?

 

Norėdami lankytis šioje svetainėje, turite būti ne jaunesni kaip 18 metų.

 

Šioje svetainėje lankytis gali tik suaugusieji Lietuvoje esantys nikotino ar tabako gaminių vartotojai. Šie produktai sukelia priklausomybę ir nėra nerizikingi.

 

Taip